Head First - przeznaczone raczej dla początkujących programistów, ze względu na sposób tłumaczenia poszczególnych zagadnień. Oczywiście serie Head First poruszają przeróżne tematy nawet te zaawansowane, lecz niezbyt dogłębnie. Sposób tłumaczeń dla programistów będący w branży od jakiegoś czasu pozostawia wiele do życzenia. Np. w książce "head first wzorce projektowe" część przykładów jest wziętych z kosmosu. Klasyfikuję te pozycję dla początkujących ew. średniozaawansowanych. Mimo wszystko każdy może sobie poczytać HeadFirsta, ot choćby dla relaksu a nuż znajdziemy coś czego nie wiedzieliśmy.
Osobiście przeczytałem:
- Head First Ruby on Rails
- Head First Software Development
- Head First Object-OrientedAnalysis and Design
- Wzorce projektowe
Chciałbym zaznaczyć, iż nie był to czas stracony, ABSOLUTNIE.Wiele się dowiedziałem, ale coż, byłem początkujacy. Wiele wyniosłem z HeadFirstów, lecz trzeba było się posiłkować innymi przykładami. Jedną rzeczą którą zapamiętam do końca życia z książki Wzorce Projektowe to "stopnie wtajemniczenia" ludzi poznających wzorce:
- Początkujacy - widzi wszędzie wzorce i wdraża je tam gdzie się nawet źle sprawdzą
- Średniozaawansowany - podchodzi już z większym dystansem, modyfikuje je do własnych potrzeb
- Zaawansowany/Guru - stara się ich w ogóle nie nadużywać. Zawsze trzeba obierać najprostszą drogę do realizacji zadania. Z wzorców czerpie się inspiracje oraz poszerza swoje horyzonty.
O'Reilly Media - większość pozycji z tej serii prezentuje na prawdę bardzo dobry poziom. Jeszcze ani razu się nie zawiodłem na żadnej książce pochodzącej z O'Reilly. W serii można znaleźć książki na prawdę poruszający każdy temat:
- Techniki optymalizacji stron internetowych na poziomie CSS, JS, konfiguracji serwerów
- Konfigurowanie serwerów linux/windows i więcej
- Najnowsze/Topowe technologie typu node.js, ruby 2.X
- Prace z bazami danych - dosłownie każdą łącznie z bazami NoSQL (mongodb, cassandra itp.)
- Uwaga! Radzenie sobie z Google SEO :)
Każdy znajdzie coś dla siebie. Książki mają charakterystyczne białe okładki, na których zawsze najdziemy jakieś (dziwne) zwierze.
Ostatnią serię na jaką chciałbym zwrócić uwagę jest seria:
Folwer - przeważnie są to czarne książki ze specjalnym znakiem "A Martin Fowler Signature Book". Przeznaczone dla osób szukających najlepszych rozwiązań oraz chcących się rozwijać. Poruszają bardzo trudne tematy, które nie tak prosto normalnemu programiście przyswoić. Czasem trzeba przeczytać jedną pozycję parę razy po kilku miesiącach wtedy całkowicie można zmienić swoje poglądy na temat wytwarzania oprogramowania. Dla ludzi interesujących się architekturą oprogramowania obowiązkową pozycja jest Patterns of Enterprise Application Architecture. Bogaty zbiór dobrych praktyk i wzorców, dogłębne omówienia zagadnień np. Unit of work, jak stworzyć własny ORM czy też jak radzić sobie z blokadami "optymistycznymi/pesymistycznymi", jaką architekturę dobrać do danego systemu i wiele więcej. A to tylko jedna z pozycji serii. Polecam ją każdemu kto nie chce być tylko programistą w biurze od 9 - 17 a projektowanie/programowanie jest jego pasją.
Warto napomknąć jeszcze serie Roberta C. Martina (aka Unlce Bob), lecz to zostawię sobie na osobny wpis.
2 komentarze:
Gynvael Coldwind teraz fajną książkę wydał
Fajnie, że piszesz na takie tematy, ponieważ według mnie programowanie to bardzo istotna kwestia. Warto również rzucić okiem na https://prestaguru.pl/ jeśli będziesz chciał się dowiedzieć w jaki sposób można założyć sklep online.
Prześlij komentarz